COPKIT разработва технологии, насочени към данни, за подпомагане на правоприлагащите органи в предотвратяването, разследването и ограничението на престъпността и тероризма.
В този блог VICESSE анализира как пандемията COVID-19 променя пейзажа на (кибер-) престъпността.
Само за няколко седмици общественият живот спря до голяма степен във всички европейски държави-членки. Мерките срещу по-нататъшното разпространение на вируса COVID-19 за избягване на пренатоварване на здравната система, въведени от правителствата, повлияха драматично на икономическата система на нашите общества. Икономическа несигурност за бизнеса и несигурност за заетите лица, социална изолация за тези, които могат да работят от вкъщи, или борба за транспониране на предприятията в дигиталната сфера и засилен натиск върху служителите в отговор на кризи в публичния сектор, от правоприлагането до болничните работници.
Сред непредвидените последици от тези ограничения може да се наблюдава значителен спад в общата престъпност. Традиционните улични престъпления, трафик на наркотици, престъпления с насилие и имуществени престъпления намаляха със спирането на международните граници и разширяването нс заповедите за „оставане вкъщи“.
Това значително намаление се развива на фона на постоянния спад на докладваната престъпност като цяло, както се наблюдава през п00оследните десетилетия в повечето европейски държави и извън нея. Тази тенденция се приписва широко на общата демографска промяна в нашите общества: намаляването на плодовитостта и смъртността заедно с по-високата продължителност на живота допринасят за преход към по-стара структура на населението и в резултат на това „криминогенна“ възрастова група на младите мъжете сравнително намаляват.
Въпреки че това развитие на престъпността може да се приеме като една от малкото добри новини в тази пандемия, има причини да се притесняваме за изключения от този спад, водени над други от киберпрестъпността. С нарасналата необходимост да прибягваме до дигитални инфраструктури във всички области на живота, нашите уязвими места продължават да нарастват. Това важи не само за обществения критичен инфраструктурен ключ за продължаване на необходимите услуги, но и малките предприятия и широката общественост често само на ръба на цифровата трансформация, която е особено изложена.
С рекорден брой потенциални жертви, които остават вкъщи и използват онлайн услуги в целия ЕС, пътищата за киберпрестъпниците, които се стремят да използват възможностите и уязвимостите, се умножиха.
Новите форми на DDos атаки, откупи, фишинг имейли и допълнителни схеми за измама и изнудване процъфтяват в епохата на дигитализацията. В съвкупност тези често леки (индивидуални) престъпления с висок обем представляват съществена вреда за нашите общества, без да включват вторични ефекти от загубата на данни и производителност. Тази мащабност ги отличава от други форми на престъпност, като измамата на входните врати, които също виждат нова популярност в тази пандемия и намекват за спешната нужда от цифрова устойчивост и защита за особено уязвими групи.
Но не само разглеждането на променящата се феноменология на престъпленията в тази пандемия, но и техният партньор, разкрива нови предизвикателства. Правоприлагащите органи са сред основните служби, които реагират на многобройните въздействия на кризата COVID-19. Много от тях са били засегнати от други мерки през последните десетилетия и сега виждат - в контролирането на пандемията - ресурсите им допълнително се разпространяват, което вероятно ще попречи на организационното развитие, необходимо за реагиране на транснационалната киберпрестъпност. Новите знания и умения, инструменти и позиции, както и форми на международно сътрудничество са ключови аспекти в организационното развитие на правоприлагащите органи.
В този контекст техническите инструменти, разработени в рамките на COPKIT, получават допълнително значение и отговорност, подпомагащи трансформацията на полицейската киберпрестъпност.
За повече информация и актуализации, следвайте ни в Twitter, LinkedIn и Facebook и не се колебайте да се свържете с нашия екип на copkit@copkit.eu.
Повече информация тук: https://copkit.eu/cyber-crime-in-the-time-of-coron...