Следва да бъде отчетено без преувеличение, че най-вълнуващата част от проекта НЕСТОР стартира през ноември 2022 г. Всички учерждения, част от пенитенциарната система на Гърция, които заявиха интерес да се присъединят към проекта (с изключение само на един) завършиха успешно първия кръг от училищата за родители. Успехът на инициативата беше допълнително потвърден от големия интерес към старта на втория кръг обучения в някои заведения. През пролетта започна затвория кръг от училища, насърчаващи отговорното бащинство в местата за "лишаване от свобода" в Гревена, Нигрита и Авлона.

Като част от процеса по наблюдение и оценка, екипът по управление на проекта и негов координатора - KEMEA, посети някои от училищата (09.05 Коридалос, 20.05 Тива, 03.07 Триполи, 04.07 Маландрино и Амфиса, 06.07 Домокос). По време на тези посещения се проведоха задълбочени дискусии с участващите в училищата социолози и психолози, както и със самите участници. Обсъжданията хвърлиха светлина върху влиянието, което програмата оказва върху тях и техните животи.

Обратната връзка, която екипът получи е положителна. Професионалистите, участващи в проекта споделиха своята оценка на напредъка на участниците и предложиха идеи за допълнително подобрение. В същото време, непосредственото общуване с участниците позволи на екипа, ръководещ проекта да чуе от първо лице истории им и положителните промени, които са забелязали в комуникацията си с децата и семействата си. Участниците изразиха благодарността си за организацията и реализацията на проекта. Те разказаха повече и за предизвикателствата, пред които са изправени в рамките на пенитенциарната система. Сред тях бяха споменати непригодните условия за взаимодействие със семействата си по време на изтърпяването им на наказанието "лишаване от свобода". Екипът на проект НЕСТОР планира да продължи своите посещения на терен и през следващите месеци в продължение на процеса по оценка на влиянието на проекта.

Заслужава си да бъде споменато едно запомнящо се преживяване на екипа по време на посещението му в затвора в Тива, който функционира като и като център за рехабилитация. В това учреждение, традиционно, "лишените от свобода" и техните семейства се сблъскват със социална стигма, свързана не само с изтърпяване на тяхното наказание, но и с борбата им с наркотичната зависимост. Въпреки тези свои нелеки жизнени обстоятелства, участниците от затвора в Тива, демонстрираха силен ентусиазъм и желание да ги преодолеят, оставайки посветени на целта си за възстановяване на връзката с децата си.

Откритостта и готовността на участниците да споделят личните си преживявания предостави възможност за осмисляне на темите на проекта НЕСТОР под нов ъгъл. В тази връзка, подчерта се и важната роля, която инициативи като настоящата играят в даването на надежда и мотивация на изтърпяващите наказание в пенитенциарите заведения да поемат по пътя на личната трансформация, реабилитация и реинтеграция в обществото.