В епоха, в която наблюдаваме все по-силна дигитализация и трансграничност на комуникацията, съдебните системи се сблъскват с нови предизвикателства, особено когато става въпрос за разследване на престъпления, обхващащи различни държави и платформи. Това е и контекстът, в който намира приложение проектът INCEPT.

С радост обявяваме нашето участие в INCEPT (“Supporting Cross-Border Judicial Cooperation in Cases Related to Interception of Telecommunications”, GA No. 101192923) - съвместна европейска инициатива, насочена към подобряване на съдебното сътрудничество и взаимната правна помощ при наказателни разследвания, поставяйки особен акцент върху използването на специални разузнавателни средства за прихващане на далекосъобщения.

Проектът, ръководен от Фондация „Право и интернет“ с партньори от Словения, Чехия и Полша, е крайно необходим отговор на правните усложнения, свързани с Европейската заповед за разследване (ЕЗР) - механизъм, предназначен да ускори сътрудничеството по трансгранични дела.

Защо този проект е от значение

INCEPT касае не само технически въпроси - става въпрос за правосъдие. Въпреки че Директивата за ЕЗР (Директива 2014/41/ЕС) има за цел да подпомогне страните от ЕС да си сътрудничат, нейното приложение, особено когато се отнася до прихващане на далекосъобщения със специални разузнавателни средства, се оказва сложно в практиката.

Различните национални процедури, различните тълкувания на закона и постоянно променящите се технологии допринасят за комплексността на проблема. INCEPT има за цел да допринесе към по-доброто правоприлагане чрез:

  • Идентифициране на основните препятствия и добри практики в текущото съдебно сътрудничество, допустимост на доказателствата и националните правни рамки и съдебни решения относно приложението на ЕЗР и прихващането на далекосъобщения.
  • Разработване на практическа Методология и Ръководство за правни специалисти в целия ЕС за законосъобразното прихващане на далекосъобщения като вид специално разузнавателно средство в рамките на трансграничното съдебно сътрудничество.
  • Предоставяне на обучения и укрепване на капацитета за съдии, прокурори, следователи и защитни адвокати.
  • И в крайна сметка, осигуряване на допустимостта на събраните доказателства и законосъобразността и правилността на осъществените действия по разследването при трансгранични случаи.

Нашата перспектива: Национален контекст и принос

Нашето участие в INCEPT отразява силната ни ангажираност за подобряване на начина, по който правната общност се справя с трансгранични разследвания. В националния ни контекст се забелязва необходимостта от подкрепа по отношение правилата за допустимостта на електронни доказателствени средства и законното използване на специални разузнавателни средства за прихващане на далекосъобщения, което може да бъде решаващо за успеха или провала на едно разследване.

Участвайки в INCEPT, помагаме да се идентифицират пропуските, предизвикателствата и добрите практики, като непрестанно се учим от опита на практиците - магистрати и адвокати. Независимо дали чрез правни научни изследвания, консултации или обучения, целта ни е да предложим решения, които да затвърждават принципите на справедливостта и на основните права.

Какво предстои?

INCEPT все още е в началните си етапи, но някои дейности вече са в ход. Проектът започна с откриваща онлайн среща през февруари, на която партньорите от консорциума се събраха, за да очертаят плановете си за проекта, да изяснят ролите и да съгласуват целите си за предстоящата година. Тя постави началото на това, което обещава да бъде динамично трансгранично сътрудничество.

По-късно тази година ще започнат обучения и събития за укрепване на капацитета както на национално, така и на международно ниво.

Следете ни - с развитието на този важен проект ще споделяме актуална информация за нашето участие, размисли на участниците и ключови възгледи от областта.