Период: Февруари 2015 – Септември 2015
Статус: Приключил
Контакти: Георги Димитров


Описание

Фондация „Право и Интернет” е избрана за изпълнител на проект „Българските съдии и новите предизвикателства при прилагането на европейското конкурентно право”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската комисия по Програма „Правосъдие” (2014 – 2020), по линия на набиране на проектни предложения в областта на обучението на национални съдии по конкурентно право на Европейския съюз и насърчаване на сътрудничеството между националните съдии по конкурентно право. В обхвата на предвидените по програмата мерки се включват публично- и частноправното прилагане както на правилата относно конкуренцията, така и относно предоставянето на държавни помощи. Крайната цел е постигането на хармонизирано и единно прилагане на общностните правила на конкуренцията от националните съдилища.

С този проект Фондация „Право и Интернет” надгражда резултатите, постигнати в рамките на проект „Повишаване на капацитета на българските съдии по прилагане на правилата на Европейското конкурентно право”, реализиран в периода декември 2011 – юни 2012 г. с по Програма „Гражданско правосъдие” (2007 - 2013). Стъпвайки на установените добри практики, настоящият проект има за цел да надгради компетенциите на съдиите в областта на конкурентното и потребителското право, тяхното взаимодействие и колизиите, които възникват при правоприлагането.

Проектът обхваща организирането на три тридневни обучения за общо 75 съдии.

  • Първото обучение е 2,5-дневен семинар, който цели да запознае аудиторията с актуалните положения в европейското конкурентно право през призмата на значими теми, включително чл. 101 и 102 от ДФЕС в светлината на т.нар. ‘joint ventures’, приложението на Насоките за приоритетите на Комисията по прилагането на член 82 от ДЕО в областта на злоупотребата с практики на отстраняване на конкуренти, наложени от предприятия с господстващо положение, ролята и влиянието на Регламента за сливанията 139/2004, практиките по пренасяне на пазарна сила от един пазар на друг и др.
  • Второто обучение е разделено на две части, всяка от тях с продължителност от 2,5 дни. Обучението се фокусира върху връзката между правото на защита на потребителите и конкурентното право. Първата част има за цел да запознае съдиите с приложението на правилата на конкурентното право на ЕС в национален и в наднационален аспект, взаимодействието между националните съдилища и националния орган по конкуренцията, правната характеристика на решенията на националния орган по конкуренцията, както и с въпроси като запазване на търговските тайна в рамките на съдебното производство, европейските модели на обединяване на националните органи по конкуренция и по защита на потребителите и др. Втората част си поставя за цел да навлезе в конкретни проблеми, поставени от така очертаното взаимодействие между конкурентното право и правото на потребителска защита. Тук се разглеждат сравнителноправни аспекти на конкурентното право и потребителската защита, защитата на потребителите в контекста на чл. 102 от ДФЕС, колективните искове, Директивата за уреждане на искове за обезщетение по националното право за нарушения на разпоредбите на правото на държавите-членки и на Европейския съюз в областта на конкуренцията, въпроси на конкурентното право и потребителската защита в електронната търговия, допустимостта на искове за обезщетения за вреди, причинени от решения на националните органи по конкуренция, които са били отменени впоследствие и др.

Първото обучение изпълнява ролята на въвеждащо, доколкото запознава участниците с основните концепции в тази гранична област на правото, докато второто обучение с двете си части „надгражда“ тези първоначални умения и ги поставя в конкретен контекст.

Стратегическа цел на проекта е постигането на устойчивост на резултатите чрез установяване практики и механизми за поддържането на знанията и уменията на съдиите чрез провеждането на специализирани обучения по въпроси на конкурентното право на ЕС и след края на проекта, в т.ч. и чрез потенциално сътрудничество с Националния институт по правосъдие.

Сфера