Чували ли сте за “Деня за безопасен интернет” , който ще бъде отбелязан на 7 февруари тази година - глобална инициатива, водена от общността, за по-безопасен и приобщаващ интернет? “Денят за безопасен интернетсе отбелязва в около 180 държави и територии по света. Всяка година "Денят за безопасен интернет" има за цел да повиши осведомеността за нововъзникващи онлайн проблеми и текущи опасения - от кибертормоз и социални мрежи до цифрова идентичност.

Тази година се навършват 20 години от създаването на инициативата, която ще се съсредоточи върху начините за защита, овластяване и уважение на всички деца и млади хора, когато са онлайн, тъй като те са едни от най-изложените на и засегнати от кибертормоз в днешно време, като причината за това е че младите поколения все още са слабо запознати с този проблем.

В тази връзка един от най-важните критерии в борбата с кибертормоза е, на първо място, да научим децата си как да разпознават кибертормоза, както и каккви действия да предприемат, като същевременно ги насърчаваме да споделят, предоставяйки им безопасно място, където да говорят, предотвратявайки отрицателното му въздействие и последващото му разпространение.

Слоганът на австралийския комисар по електронна безопасност, препоръчва на всички нас да осигурим своята онлайн безопасност, като:

  • Се свързваме безопасно и целенасочено като пазим приложенията и устройствата си и използвате социалните медии по положителен начин.
  • Размишляваме, преди да действаме - като отделяме малко време, за да помислим как това, което правим и казваме онлайн, може да повлияе на другите.
  • Защитим себе си и другите, предприемайки действия - като разкажем на семейството, приятелите или колегите си за електронната безопасност и как можем да помогнем."

Тазгодишното издание на Деня за безопасен интернет ще бъде посветено и на новата Европейска стратегия за по-добър интернет за децата (BIK+) ("Стратегията"), приета през май 2022 г., която има за цел да осигури цифрово участие, овластяване и защита на младите потребители и поставя основите и визията за интернет, която всички бихме искали да видим в бъдеще, а именно да се уверим, че децата и младите хора са защитени, овластени и уважавани, когато влизат в интернет, и че могат да имат достъп и да се наслаждават на това, което предлага онлайн светът, без притеснение. Заедно с наскоро приетия пакет от Закони за цифровите услуги и Декларацията за европейските цифрови права и принципи, целта е в бъдеще да се постигне по-безопасно, по-добро и по-пълноценно онлайн преживяване за всички.

В този контекст, за да направи цифровия свят по-безопасно място за децата и младите хора, Европейската комисия ще допринесе за създаването на кодекс на ЕС за подходящо за възрастта софтуерно проектиране и ще поиска до 2024 г. да бъде въведен европейски стандарт за проверка на възрастта онлайн. Комисията ще проучи как да се използва планираният Европейски портфейл за цифрова идентичност за проверка на възрастта, ще подкрепи бързото докладване на незаконно и вредно съдържание и ще гарантира, че единният хармонизиран номер "116 111" ще предоставя помощ за потърпевшите от кибертормоз до 2023 г.

За да насърчи цифровото овластяване на децата, Комисията планира също така да организира кампании за медийна грамотност за деца, учители и родители чрез мрежата от центрове за безопасен интернет, която е в основата на стратегията. Тя ще предостави и модули за обучение на учители чрез портала betterinternetforkids.eu. Мрежата от Центрове за безопасен интернет в държавите членки, която функционира на национално и местно равнище, ще засили подкрепата за уязвимите деца и ще помогне за преодоляване на различията в цифровите умения.

За да увеличи участието на децата в цифровата среда, Комисията, например, ще подкрепя по-опитни деца да обучават други относно онлайн възможностите и рисковете и ще организира на всеки две години оценка на стратегията, ръководена от децата.

За изпълнението на тези ключови стълбове Комисията приканва държавите членки и частния сектор да се ангажират и да подкрепят изпълнениетона съответните действия.

В тази връзка проекта LEAGUE*1, финансиран от програмата CERV на Европейската комисия по договор за безвъзмездна помощ № 101049294, също допринася за изпълнението на политиките на ЕС, като се фокусира върху нуждата от превенция и увеличаване на докладването на онлайн сексуална злоупотреба с деца на възраст 10-18 години и кибертормоза. В рамките на проекта са планирани дейности, които да допринесат за повишаване на компетентността на експертите, подкрепящи жертвите на подобни престъпления (психолози, социални работници, учители, възпитатели и др.), както и родители, чрез организирането на международни и национални обучения по темата, целящи справянето с тези проблеми, както и тяхната превенция. Втората линия от дейности на проекта е насочена към момчета на възраст между 10 и 18 години. За да се достигне до тях, проектът залага на изграждането на интернет платформа, както и чатбот, където децата биха могли да намерят повече информация относно сексуалните посегателства онлайн, както и да споделят преживявания и опит.

*1 "Финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган могат да бъдат държани отговорни за тях."