С технологичния напредък на човечеството през последните десетилетия, постепенно се наблюдава повишаване на дела на служителите, извършващи единствено интелектуален труд. Дали основно поради тази причина или пък вследствие на комбинация от фактори, при все по-голям брой хора се наблюдава затлъстяване, като според Световната здравна организация (СЗО) през 2022 година повече от 1 милиард хора по света страдат от затлъстяване. Не може да се пренебрегне и фактът, че този един милиард включва около 340 милиона младежи и около 39 милиона деца. Може би съзнавайки потенциалните рискове за своето здраве и това на своите семейства, напоследък все повече хора се стремят да стремят да водят по-здравословен начин на живот. От друга страна, тази тенденция съвсем естествено води и до повишаване на търсенето и предлагането на продукти, които биват рекламирани като имащи здравословен ефект върху организма ни.

Въпреки това следва да се отбележи, че не всички продукти, които се предлагат на пазара като полезни за здравето или външния вид са толкова ефективни и безопасни, колкото се твърди в техните реклами. Нещо повече, като изключим спорната им ефективност, остава по-важният въпрос, а именно дали тези продукти са безопасни. В тази връзка, от особена важност е да бъдем внимателни с маркетинговите реклами, които се стремят да ни промотират такива продукти, като извършваме собствени проучвания, преди да решим да ги използваме. Следва да се има предвид, че ефективността и безопасността на подобни продукти може да не е подкрепена с научни доказателства. В допълнение, възможно е те да имат потенциални странични ефекти или рискове, които крият и които не са оповестени в маркетинговите реклами. Поради това е добра идея е да се консултираме със здравен специалист или квалифициран диетолог, преди да започнем да използваме нов продукт, особено ако се намираме в определено здравословно състояние, което изисква медицинско наблюдение.

Според изследване на Ipsos' Global Advisor от 2020 година, най-честата информация, която хората в целия свят търсят и получават в социалните мрежи е относно външния им вид и възможностите за неговата промяна. Както вече бе споменато, може би основната причина за това се корени във факта, че броят на затлъстелите хора се увеличава с бързи темпове, като според Регионалния доклад за затлъстяването за 2022 г., изготвен от СЗО, само в Европа около 59 % от младите хора са с наднормено тегло или затлъстяване.

Естествено, когато по една тема има голям обем от общодостъпна информация, то не е учудващо, че по нея има и значителна дезинформация. Когато говорим за положителна промяна на външния вид, тази дезинформация основно се изразява в разпространяване единствено на ползите от използване на чайове или на други продукти за отслабване, като същевременно не се оповестяват достатъчно открито потенциалните рискове и вреди от тяхното използване.

Чайовете за отслабване, наричани още детокс чайове, се предлагат на пазара като начин чрез който използващите ги хора отслабват по-лесно и прочистват телата си от вредните токсини. Въпреки това тези чайове могат да имат вредни последици за здравето, които не следва да бъдат подценявани. Някои от потенциалните вреди от консумирането на чай за отслабване включват: Дехидратация: Много чайове за отслабване съдържат диуретици, които са вещества, които увеличават количеството урина, което произвеждате. Това може да доведе до дехидратация, ако не пиете достатъчно вода, за да компенсирате загубата на течности. Електролитен дисбаланс: Някои чайове за отслабване съдържат лаксативи, които могат да накарат тялото ви да загуби важни електролити като калий и натрий. Това може да доведе до симптоми като мускулни крампи, слабост и объркване. Взаимодействие с лекарства: Някои съставки в чайовете за отслабване, като кофеин и гуарана, могат да взаимодействат с определени лекарства, използващи се за разредители на кръвта, причинявайки нежелани странични ефекти.

Тъкмо поради възможността за настъпване на вреди за здравето вследствие на съставки, които такива чайове могат да съдържат, последните не се препоръчват за употреба от деца и младежи. Така например в наскоро публикувана научна статия по темата се посочва, че подобни чайове могат да имат негативно влияние и дори да представляват риск за здравето при деца с хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието, които приемат и други стимуланти, както и при младежи, които се намират във фаза на бърз растеж.

Дезинформация може да се открие и в някои случаи на рекламиране на хранителни добавки, при които се твърди, че те могат да помогнат при изграждането на мускули, при отслабване или при подобряване на спортни постижения бързо и лесно.

В Европа хранителните добавки се регулират от Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) и Европейската агенция по лекарствата (EMA). Те са отговорни за осигуряване на безопасността, ефикасността и качеството на хранителните добавки. Въпреки това, все още има много дезинформация за използването на добавки в Европа. Някои компании правят недоказани или неверни твърдения относно ползите от техните добавки, а в определени случаи те съдържат опасни съставки или пък нямат определеното количество от съставки, което се твърди, че имат. Поради това, в случай че имате съмнение относно определен продукт, то следва да проверявате в Информационния портал на ЕС за храните и хранителни добавки, който представлява база данни, съдържаща информация за разрешените за употреба хранителни добавки, включително ароматични вещества, както и твърдения относно здравните ползи от определени храни и хранителни добавки.

В заключение, необходимо е да се отбележи, че чайовете за отслабване и хранителните добавки не трябва да се използват като заместител на здравословна диета, тъй като редовните упражнения и балансираната диета все още са най-добрите и здравословни начини за поддържане на добро здраве.