Сферата на козметичните пластични операции и други процедури за разкрасяване е една от най-разпространените теми сред младежите, като все повече жени и мъже се подлагат на различни интервенции.

Най-разпространените процедури са ринопластиката, блефаропластика, липосукцията и уголемяването на бюста. Тези интервенции са свързани с осезаема външна промяна на лицето, което се е подложило на тях. При вземане на решението за извършване на подобни операции обикновено следва да се направят предварителни консултации със специалисти в съответната област. Често обаче част от страничните ефекти остават неглижирани или скрити за подложилите се на тях.

Така, все по-голяма част от младежите прибягват до използване на услугите на лекари в тази сфера, без да има реална медицинска причина, налагаща лекарска намеса. За съжаление, едва след като се подложат на такива операции, те започват да откриват минусите на подобни интервенции.

В България не малък брой жени се подлагат на такива манипулации. Съществува официална статистика от Националния статистически институт, която гласи, че през 2019 година малко повече от 10 000 човека са се подложили на корекции. Наблюдавайки хората, които ни заобикалят, и вземайки предвид социалните мрежи и създадените групи за взаимопомощ, можем да предположим, че това не е съвсем акуратна бройка. Дезинформацията в тази сфера е голяма, но не само поради нереалния статистически брой хора подложили се на пластични операции, а и по отношение на рисковете, които крият те.

Като се наблюдават отзивите на хората в социалните мрежи и създадените групи за взаимопомощ, може да се направи заключение, че реално голяма част от тях не са добре информирани за последиците, които могат да настъпят вследствие на козметични интервенции. Често тези хора остават изненадани и търсят изход от ситуацията, подлагайки се на коригиращи предишна интервенция операции, а дори и цялостно премахване на поставени импланти с цел връщане към първоначалното състояние.

Когато говорим за последствия от естетическата хирургия, на първо място следва да се спомене рискът от отхвърляне на чуждото тяло от организма. Нерядко при поставяне на импланти вероятността тялото да не приеме импланта не е малка. Според British Association of Aesthetic Plastic Surgeons, около 50% от жените, които се самоопределят като имащи заболяване на гръдните импланти чувстват, че симптомите се подобряват след отстраняване на импланта, понякога временно, а понякога и за постоянно. Следователно изглежда, че премахването на гръдните импланти не подобрява непременно симптомите при всички. Самите симптоми могат да варират и са уникални за всеки отделен случай. Те могат да се появят по всяко време след операцията, някои почти мигновено, а други години по-късно. Жените страдащи от заболяване вследствие на поставени гръдни импланти изпитват различни симптоми, които могат да включват болки в ставите и мускулите, зачервяване, умора или хронична умора, непрекъснато подуване около гръдния имплант, трудност при концентриране и запомняне, проблеми с дишането и др.

Няма как да не споменем разпространяването на тези интервенции из между младежите на възраст 13 – 19 години. Статистика на Американската асоциация на пластичните хирурзи посочва, че само през 2020 година малко под 230 000 младежи са се подложили на най-различен вид пластични операции и други козметични манипулации. Тази статистика ясно показва разпространението на пластичните интервенции между младежите. Колко от тези интервенции завършват успешно и без странични ефекти, обаче, е информация, която може да извлечем само от потърпевши, тъй като към настоящия момент не се откриват изчерпателни данни от експерти в тази област.