В ерата на океана от информация, често оставаме недостатъчно информирани, а още по-често дезинформирани. В последните години все повече започва да се говори за дезинформация, фалшиви новини, фалшиви профили и лъжливи лица. Често сме предупреждавани за грешна информация в интернет пространството, но истината е, че още по-често забравяме за този проблем, докато четем статии, например.

В наши дни все по-често, когато отиваме на лекар биваме предупреждавани да не четем в интернет и да не вярваме на написаното. Много често млади родители, младежи и дори деца, вместо да се консултират с лекар, проверяват симптомите си в интернет, след което решават да се самолекуват или да не предприемат действия въз основа на възприетата информация, или дори да предприемат погрешни такива.

Сърфирайки в интернет пространството и търсейки информация относно много важни аспекти от детското развитие, попадаме на статии, описващи “бабини” методи за справяне с най-различни заболявания. В тази връзка е важно да се отбележи, че в доста от случаите такива методи могат да се окажат не просто безполезни или вредни, но дори и опасни за децата, принуждавайки родителите да потърсят спешна медицинска помощ за детето си, в случай на влошаване на състоянието му.

Доста често намираме информация от достоверни източници, в която се описват възможни начини на реакция при определение ситуации. Например, масовата информация в интернет пространството относно вдигането на температура при бебета и малки деца е, че до 38,0 градуса не се предприема нищо. Макар тази информация навярно да съответства на общите медицински препоръки, не следва да се забравя, че всеки случай е индивидуален. Понякога тази температура може да се повиши за минути, но, успокоени от прочетената информация, родителите не продължават да следят своевременно температурата, като в някои случаи дори е възможно да решат, че детето им е добре.

Често срещан метод за лечение е лекуването на деца в интернет от лекари. Дори в тези случаи е възможно да станем жертва на дезинформация, предадена по Вайбър или Месинджър. Лекарят получава информация за състоянието на съответния пациент и предава такава въз основа на първоначално получената, но без да има възможност реално да прегледа пациента. За съжаление, тази практика води до назначаване на лечение, което е възможно да бъде грешно и да влоши състоянието на лекуваното лице.

В практиката се случват и други абсурдни неща. Познат педиатър ми разказа, че често в спешния кабинет идват родители, прочели в интернет за симптомите на детето си, което се оказва с настинка, но под влияние на прочетената информация не желаят да си тръгнат, без лекаря да предпише лекарство, което за конкретния случай не е необходимо.

Дезинформацията може да бъде опасна, поради тази причина трябва да можем да я различаваме в океана от информация.