''Беше петък и с мои приятели решихме да посетим един от обичайните барове в центъра на града и да прекараме една забавна вечер заедно. Всичко изглеждаше добре в началото на вечерта, докато не се събудих вкъщи, без да помня как съм се прибрала…''

За всеки тийнейджър една привидно нормална вечер с приятели, винаги може да завърши по лош начин.. Доколко тийнейджърите са запознати с въздействието на алкохола, какво може да им причини, как една неправилна компания или напитка може да им навреди? Drink spiking - колко често се среща, как да се опазим и какво да направим ако някой друг е засегнат?

Всеки един тийнейджър иска да изследва света и да опитва нови неща и да излиза от поставената обществена рамка. Но как може да се справи с неблагоприятна ситуация, която привидно звучи като мит, но за съжаление е реалност? Според направени изследвания става ясно, че в повечето европейски страни масово тийнейджъри стават жертва на наркотични вещества, поставени в напитките им. През септември и октомври 2021 г. регистрираните случаи на дрогираща напитка в Англия[i], Полша[ii] и др. са над 200, като обхващат не само момичета, но и момчета. Всичко започва с обикновено излизане в приятелска компания, докато не се окажете на непознато за вас място или не помните важни части от вечерта. Често жертви на дрогираща напитка стават тийнейджъри, поради няколко причини:

  • сексуално посегателство;
  • жертви на грабеж;
  • приятелска шега.

Всичко започва с едно съвсем нормално парти с приятели, приятно място, хубава компания, социализация и запознанство с нови и интересни хора. Въпреки че алкохолът е забранен за непълнолетни, не е табу това, че всички тийнейджъри го употребяват. Компанията е забавна, вечерта е в разгара си, но изведнъж едно от момичетата в компанията видимо не се чувства добре. Опиянена е, замаяна, повдига ѝ се, вижда се, че залита и има нужда от почивка[iii].Това ясно показва, че момичето е станало жертва на дрогираща напитка. Дрогиращата напитка може да бъде не само с добавен наркотик, но може и да бъде с по-голямо количество алкохол. Когато някой попадне в ситуация на дрогиране или е приел напитка с наркотик е важно да бъде в компания със свои приятели, които да могат да му помогнат или когато усети, че нещо не е наред, без значение дали е в някой бар, клуб или на домашно парти, е важно да се обади на свой родител, който да го прибере безопасно и отговорно у дома. Жертвите на дрогираща напитка масово остават без спомени за това какво се е случило по време на вечерта, не помнят как са се прибрали, кой ги е прибрал, какво се е случило, в някои от случаите се събуждат на непознато за тях място, без да помнят как са се озовали там. За съжаление повечето тийнейджъри не могат да опазят себе си или да познаят човек, който е опиянен и има нужда от помощ. Ако станете свидетел на ,,drink spiking'' или вие сте потърпевшия, е хубаво да:

  • изведете човека на проветриво и хладно място
  • давайте на засегнатото лице вода често и на малки глътки
  • погрижете се за безопасността на човека и следете състоянието и кондицията му
  • в случай на по-сериозно опиянение, потърсете лекарска помощ;
  • обадете се на родител, който може да прибере вас или ,,жертвата'' на опиянение;
  • не оставайте сам.[iv]

Това бяха съвети за тийнейджъри, но какво е хубаво да знаят родителите преди да пуснат своите тийнейджъри на парти?

Когато позволявате на децата си да се забавляват и социализират в среди и компании, непознати за вас, пригответе ги за опасностите, които могат да ги очакват. Споделете им вашето мнение и опит, за да могат да ангажират себе си и приятелите си с важни съвети за безопасност. Важно е всеки един тийнейджър да бъде запознат с хубавата част от забавлението, но и с лошата, за да успее да предотвратява ситуации с притеснителен край.[v]


Настоящата публикация е създадена в рамките на проект E-PROTECT II, който се изпълнява в рамките на програма „Правосъдие“ на Европейската комисия в договор № 878593.


[i] Campbel, L., The Guardian, ,,Hundreds of UK drink spiking reports in the past two months'', October 23 2021, accessible at: https://www.theguardian.com/uk-news/2021/oct/23/hundreds-of-uk-drink-spiking-reports-in-the-past-two-months last accessed 21/12/2021.

[ii] Polish Club Scams, Testimonials, accessible at: https://www.polishclubscams.org/testimonials/ last accessed 21/12/2021.

[iii] Positive Choices, Drink spiking? March 15 2021, accessible link at: https://positivechoices.org.au/parents/drink-spiking last accessed 21/12/2021.

[iv] Better health Channel, ,,Drink spiking'', October 14 2020, accessible at: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/drink-spiking last accessed 21/12/2021.

[v] Positive Choices, Drink spiking? March 15 2021 accessible at: https://positivechoices.org.au/parents/drink-spiking last accessed 21/12/2021.