Фондация „Право и Интернет“ взе участие в научната конференция, организирана от факултет „Командно-щабен“ на Военна академия “Г.С. Раковски”, като нашият експерт Рада Стоилова представи доклад, съставен в съавторство с Полина Петрова, с тема „Етична и правна отговорност за изкуствения интелект: Регулаторна рамка за високорискови системи с изкуствен интелект“. Докладът обсъжда сложната система от правила за изкуствения интелект (ИИ), очертани в новоприетия Регламент (ЕС) 2024/1689, като се обръща специално внимание на високорисковите системи за изкуствен интелект.

Публикацията разглежда строгите правни и етични изисквания към доставчиците и внедрителите на високорискови системи за ИИ. В нея се подчертава необходимостта от надеждно управление на риска, спазване на етичните принципи и значението на прозрачността и отчетността при използването на технологиите на ИИ. Като разглежда както етичните насоки, така и правната рамка, докладът има за цел да осигури цялостно разбиране за това как системите за ИИ могат да бъдат отговорно разработвани и регулирани, за да се сведат до минимум потенциалните неблагоприятни последици, като същевременно се гарантират правата на човека и обществената безопасност. Проектът TESTUDO, по който Фондация „Право и Интернет“ работи от миналата година, е посочен като пример за добра практика в областта на сигурността.

По време на представянето във Военна академия нашият експерт акцентира върху важността на интердисциплинарния подход в контекста на ИИ, повдигайки дискусията за приложимата правна и етична рамка на регулация. Този подход дава възможност за привеждане на системите за ИИ в съответствие с принципите за зачитане на човешката автономия, неприкосновеността на личния живот, социалната отговорност, прозрачността и сигурността. Докладът също така подчертава важността на ограничаването на потенциалните неблагоприятни последици при разработването и внедряването на технологични решения, като обяснява как може да бъде постигнато това.

Статията е достъпна на английски език (стр. 390-399) на следния линк: “Съвременни аспекти на сигурността - Предизвикателства, Подходи, Решения” (2024).