С напредването на технологиите в този модернизиран свят, в който все по-често прекарваме не само свободното си време в интернет, със сигурност сме попадали поне веднъж на профил в мрежата, който не ни се струва достоверен. Всички ежедневно получаваме множество на брой „промотирани“ реклами, „предложения“ за страници или профили, които бихме харесали/последвали и имейли от непознати податели, които не ни интересуват (още известни като спам). Всички те общо се дефинират като фалшиви профили.

Какво са фалшивите профили?

Фалшивите профили (фейк профили) се различават според целта, с която са създадени. Най-често фейк профили се създават на популярни личности в шоу бизнеса и политиката. Друг вид са онези профили, създадени с цел трупане на лайкове на страница във Facebook, Instagram, Twitter и др. Това се прави, именно, за да се избегне плащането за високорейтингово позициониране в социалната мрежа. Други имитират търговска марка, име на фирма и т.н. за да продават своите продукти, възползвайки се от нейния имидж. Но има и такива, които са с цел онлайн преследване, насилие или злонамерена кражба на данни и самоличност за лична изгода. Тези лъжливи профили са най-лошите по вид и най-често младежите стават техни редовни жертви, породено от дезинформацията им или прекалено малкото информация, до която посягат. За това е много важно да се научим как да ги разпознаваме.

Как се разпознава фалшив профил?

Като цяло фейк профилите магат да се различат от реалните много лесно. Когато не сме сигурни дали някое съобщение в социалната мрежа е истинско, на първо място е най-добре да проверим кой го изпраща. Ето няколко начина, които могат да помогнат да се разпознае дали си имаме работа с фалшиви профили, ботове и/или тролове:

  • Обърнете внимание на името на профила и URL-линка - честа практика на онлайн измамниците е да се регистрират с едно име, което след това да променят. Профилите на компании или публични личности обичайно са маркирани със син белег, ако този символ липсва, вероятно профила не е истински.
  • Погледнете профилните снимки – Ниската резолюция може да е предупредителен знак, можете да използвате обратното търсене по снимка, което се предлага от почти всички търсачки, то ще покаже дали същата снимка не е използвана за профил, регистриран с друго име.
  • Вижте последователите - фалшивите профили лесно се разпознават с това, че нямат много последователи и приятели, ако постовете не събират почти никакви харесвания и коментари също е съмнително.
  • Установете съдържанието и поведението на страницата - проверете кога е създаден профилът, ако съществува съвсем отскоро, това е съмнително, освен това разгледайте публикациите и се запитайте отговарят ли те на личността, чийто профил разглеждате.

Какво са тролове и ботове?

Трол - лице, което тормози или обижда другите онлайн. Тролингът означава умишлено публикуване на измамно или обидно съдържание в онлайн общност. Намерението е да провокира други читатели, да наруши разговора или да накара потребителите да замълчат.

Как да ги разпознаем - троловете са реални хора, които имат свръхактивно поведение онлайн, на които се заплаща, за да публикуват определено съдържание. Разпознавате ли уебсайтове, за които е установено, че разпространяват дезинформация? Има ли лична информация на профила? Забелязвате ли да коментира идентични неща под различни публикации? Това са все знаци, че може да си имате работа с трол.

Ботове - терминът бот е съкращение от „робот“ и се използва за профили в социалните мрежи, които коментират, споделят и публикуват неестествено много съдържание, нямат собствено мнение и следват предварително определен алгоритъм. Те имат за цел да се свързват с други, реални потребители и да създават виртуални „приятелства“.

Как да ги разпознаем - съдържа ли потребителското име нелогична поредност от букви или нещо, което изглежда като грешка? Липсва ли профилна снимка и информация за профила? Повечето ботове могат да бъдат разпознати и по това, че следват много хора, а техният профил не е следван от никого.

Как да се предпазим:

  • Използвайте легални, обновени до последни версии операционни системи, антивирусна защита и браузъри.
  • Подлагайте под съмнение имейли или сайтове, които изискват лична информация или финансова информация.
  • Проверявайте истинския адрес на изпращача.
  • Проверявайте хипервръзките, към които води полученото съобщение с реалните адреси от браузъра.
  • Ползвайте световно доказали се доставчици на имейл услуги.
  • Не запаметявайте потребителски имена или пароли в браузърите.
  • Ползвайте различни пароли за достъп до различните акаунти в интернет.
  • Променяйте поне на три месеца паролите в ползваните публични интернет услуги.

Не забравяйте, че е добре да внимавате какво споделяте, коментирате и дори харесвате, както и в какви групи членувате – не само, че с коментари и споделяния можете да повлияете значително на мнението на хората, но и без да искате да станете разпространител на фалшива новина.