През юни тази година, екипът на Фондация „Право и Интернет“ се включи в 16-тата „Международна научна конференция по електронно управление и електронни комуникации“ (EGEC), представяйки два доклада.
Проф. д-р Даниела Илиева и Полина Петрова изготвиха доклад, в който обобщават опита на Фондацията в управлението на данни, в частност и този, произтичащ от проекта DATAMITE. Докладът „Значимостта на Плана за управление на данни, в рамките на финансираните от ЕС проекти за научни изследвания и иновации “ разглежда интегрирането на автоматизирани работни процеси, бързото разрастване на изкуствения интелект в научноизследователската дейност, както и факта, че ускоряването на развитието в науката зависи силно от отворения и улеснен достъп до начноизследователски данни, което прави доброто и последователно управление на данните наложително. Започвайки с разглеждането на финансираните от ЕС проекти за научни изследвания и иновации в по-широка перспектива, документът навлиза в спецификата на плановете за управление на данни, обяснявайки тяхната значима роля, както и давайки пример с проект по програма „Хоризонт Европа“, финансиран от Европейската комисия, а именно "DATAMITE".
Този доклад беше представен от проф. д-р Даниела Илиева в рамките на презентационната сесия на живо „Електронно управление и електронно правителство“.
Като част от същата сесия, беше представен и втория доклад - „Отговорно използване на технологии, базирани на изкуствен интелект, в превенцията на тероризма“, изготвен от проф. д-р Георги Димитров, доц. д-р Мартин Захариев, както и Деница Кожухарова. Деница разгледа какво е необходимо за гарантирано съблюдаване на човешките права, при употребата на технологии, базирани на употребата на изкуствен интелект, в борбата срещу тероризма. Въпросът беше разгледан през няколко правни перспективи, започвайки със законодателната рамка в областта на борбата с терористичното съдържание онлайн, до темата на режима за защита на личните данни, завършвайки с преглед на новоприетия Законодателен акт на ЕС за изкуствения интелект. В допълнение, както е разгледано и в доклада, изложено беше и предложението рамката от етични аспекти да бъде използвана като спомагателен инструмент за гарантиране на отговорен подход, респективно съблюдаване на човешките права, по време на етапите на проектиране и внедряване.
Екипът на Фондация „Право и Интернет“ изразява благодарност на Факултета по мениджмънт на Техническия университет в София, за провеждането на събитието, както и за предоставената възможност не само да се задълбочи изследването на теми, представляващи интерес, но и да се срещнем с колеги, и да научим повече за други инициативи в областта на електронното управление и електронната комуникация.