В днешния свят, където информация от всяко естество е достъпна за всеки, е изключително важно да сме запознати с произлизащите от това негативни последици. Разпространяването на дезинформация е едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени днес, тъй като тя се разпространява много по-бързо от достоверната информация.

В тази връзка се предлагат различни методи за ограничаване на фалшивите новини, като например въвеждането на регулация или обозначаване на съдържанието като фалшиво или съмнително, съответно достоверно и много други (Арал, С., 2020 г), но този тип мерки са трудно изпълними, а освен това пораждат както етични и философски, така и правни проблеми. Кой е способен да определя кое е истина и кое не е? От друга страна, възможно решение на проблема е по-доброто информиране на хората и подпомагането им при разграничаването на достоверната от фалшивата информация. В името на постигането на тази цел ви предлагаме кратък наръчник от няколко стъпки, които да ви помогнат да разпознаете фалшивите новини.

Първа стъпка – проверете източника/автора и съдържанието

Когато попаднете на статия или на информация под друга форма, винаги проверявайте автора – това истински автор ли е, какви други статии е писал/а. Източникът е другият фактор, на който следва да обърнете внимание. Уверете се, че той е достоверен, проверете дали не дублира някой друг известен източник, целейки да ви измами. Също така, при надеждните сайтове до голяма степен липсват изскачащи реклами.

Прочетете целия текст и ако не ви звучи достоверно, потърсете дали има и други източници, които да съобщават факти по темата. Не разчитайте само на един източник, особено в случай, че от тази информациязависи вземането на важно решение или формиране мнението ви по даден въпрос. Ако заглавието е написано с главни или цветни и движещите се букви, има голяма вероятност това да е само за да привлече вниманието Ви.

Втора стъпка – уверете се, че информацията е актуална

По-стари статии могат да ви подведат, но не защото са направени с тази цел, а поради това, че вече не са релевантни. Винаги проверявайте датата на издаване на дадената информация.

Трета стъпка – опознайте добре себе си и собствените си предубеждения, подхождате критично към всяка информация

Пристрастията могат много да затруднят преценката ви относно достоверността на информацията (Алуши, Дж., 2017 г). Следва да се отбележи, че съществува тенденция фалшивата информация да се приема за вярна, когато съответства на нашите вече изградени възгледи по темата. Често срещано е и да се отрича истинна информация, когато тя не отговаря на нашето мнение. Затова, когато получаваме информация, трябва да подхождаме обективно към нея (Батайлер, К., Бранън, С., Тийз, П., Гавронски, Б., 2021 г).

Вероятността фалшивите новини дасе приемат за истина е много по-голяма, ако човек е попадал на същите новини и преди (Батайлер, К., Бранън, С., Тийз, П., Гавронски, Б., 2021 г). Развиването на критично мислене е от изключителна важност в днешния свят. При среща с каквато и да е информация трябва да се подложат на съмнение намеренията, които стоят зад нея, интересите, които обслужва, добавената стойност и др.

Четвърта стъпка – използвайте сайтове за проверка на фактите

На последно място, можете да се възползвате от уебсайтове като factcheck.bg, за да проверите достоверността на фактите. Имайте предвид, че съществуват и сатирични статии, чиято цел не е да ви предостави недостоверна информация, а да се надсмее над определено поведение и по този начин да възпита определени ценности у хората.

Следвайки тези стъпки, вие ще можете лесно да идентифицирате невярната и измамна информация.

Използвана литература:

Алуши, Дж., 2017 г., Социалните медии: Подкрепят ли или подкопават демокрацията?, достъпно на: Social Media: Do they enhance or erode Democracy? (aubg.edu), последно посетен на: 15.02.22

Арал, С., 2020 г., Как можем да защитим истината в епохата на дезинформацията, достъпно на: How we can protect truth in the age of misinformation | Sinan Aral - YouTube, последно посетен на: 15.02.22

Батайлер, К., Бранън, С., Тийз, П., Гавронски, Б., 2021 г., Подход за идентифицирането на фалшиви новини, достъпно на: A-Signal-Detection-Approach-to-Understanding-the-Identification-of-Fake-News.pdf (researchgate.net), последно посетен на: 15.02.22