През последните няколко години Европейският съюз (ЕС) се отнася много сериозно към въпроса за дезинформацията и предприе и продължава да предприема различни инициативи и действия, за да се опита да я предотврати и/или ограничи във възможно най-голяма степен. По-конкретно ЕС се фокусира върху младежките общности и върху това как те са засегнати от фалшивите и недостоверни новини. ЕС се стреми редовно да увеличава и засилва значимостта на действията си в тази посока. Това е особено важно след началото на пандемията COVID-19, тъй като се наблюдава увеличаване на разпространението на фалшива и подвеждаща информация (напр. фалшиви здравни твърдения, конспиративни теории, измами, свързани с потребителите).

ЕС публикува прессъобщение с ключови области за по-нататъшни действия за справяне с дезинформацията, посветено на COVID-19. Съобщението е широко приложимо при всякакви обстоятелства, включително фалшиви новини в различни сфери от живота ни.То включва подробна информация относно следните аспекти:

  • Разбиране на дезинформацията като термин;
  • Комуникация с гражданите;
  • Сътрудничество на всички равнища;
  • Работа с онлайн платформи;
  • Гарантиране на свободата на изразяване и демократичните дебати;
  • Овластяване на гражданите.

Освен това ЕС финансира и подкрепя различни проекти и кампании, свързани с темата. Например уеб платформата EUvsDiSiNFO и свързаните с нея социални медии. Те са част от кампания, ръководена от работната група на ЕС за стратегическа комуникация в Източна Европа, целяща по-ефективно прогнозиране, справяне и реагиране с дезинформацията. Екипът беше създаден след дискусия между държавните глави на ЕС през март 2015 г., по време, на която лидерите подчертаха необходимостта от справяне с продължаващите кампании за дезинформация на Русия.

През декември 2018 г. Европейската комисия и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност публикуваха съвместно съобщение до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно план за действие срещу дезинформацията. То се основава на вече съществуващите инициативи, като същевременно отговаря на необходимостта от борба с дезинформацията и защита на ценностите на демократичните общества в ЕС. Освен това необходимостта от борба с дезинформацията е включена в Плана за действие на ЕС в областта на цифровото образование (2021-2027 г.).

В Европейския план за действие относно демокрацията са включени насоки за задълженията и отчетността на онлайн платформите в борбата срещу дезинформацията. Освен това онлайн платформите, проверяващите фактите, изследователските организации и организациите на гражданското общество разработиха засилен кодекс на практиките в областта на дезинформацията, следващ насоките на Комисията от май 2021 г. Този актуализиран Кодекс има за цел да постигне целите спрямонНасоките на Комисията, като определи по-широк набор от ангажименти и мерки за борба с онлайн дезинформацията.

На портала на ЕС за младежта е публикуван преглед на на актуалните действия, инструменти и съвети как да избегнем заблуда поради дезинформация. В него ще научите как да разпознавате измамна и недостоверна информация. Освен това в него са налични полезни връзки, проекти и приложения, за да се повишат допълнително знанията и осведомеността на хората, в частност младите.

Всичко гореизложено призовава за по-активно участие на широката общественост и признаване на проблема с дезинформацията на национално равнище. Направено е много, но е необходимо още много в борбата с фалшивите новини и за това нивата на дезинформация сред младите хора в Европа да намалеят значително.