За да отговорят на нуждите на бащите затворници, опитни практици събират най-добрите практики от цяла Европа в рамките на проекта NESTOR. Добрите примери са включени в наръчници за обучение, насочени към бащи и подкрепящия персонал в затворите. Чрез обучение на бащите и персонала се подкрепя и улеснява отговорното родителство в затвора.

Изграждане на капацитет на затворническия персонал в България

В началото на октомври ще се проведат четири семинара за социални работници и психолози работещи в затворите, в основни градове със затвори в България: Стара Загора, Пловдив, Пазарджик и София. Подготвените от проекта NESTOR учебни материали: Ръководство за бащи – лишени от свобода” и „Наръчник за координатори на училища за бащи в центровете за задържане” ще бъдат представени и валидирани от местни практици. По-долу са дадени кратки резюмета на ръководствата, подготвени за затворниците и техните психологически поддръжници.

Наръчник за координатори на Училища за бащи в центровете за задържане

Ръководството за координатори е разделено на 12 срещи. Представени са занимания, които могат да бъдат комбинирани според публиката и нуждите, които ще възникнат. Наръчникът е базиран на добри практики от различни европейски страни.

Три оси на добри практики

Създаване на подкрепяща среда: Една от съществените оси на добрите практики включва създаването на среда в центровете за задържане, в която да се настаняват деца и партньори на затворници по време на посещения. Целта е да се гарантира, че взаимодействията са положителни и не причиняват емоционален стрес или негативни спомени за участниците, особено за децата. Създавайки приветлива атмосфера, центровете за задържане могат да насърчат здрави взаимоотношения между лишените от свобода бащи и техните семейства.

Осигуряване на консултантска подкрепа: Не само затворниците трябва да получават консултации, но и членовете на техните семейства. Тази подкрепа може да бъде предоставена както в центровете за задържане, така и чрез технологични средства, позволяващи комуникация и напътствия дори от разстояние. Консултирането помага за справяне с емоционалните предизвикателства, улеснява комуникацията и насърчава здравословни стратегии за справяне както за бащите, така и за техните семейства.

Обучение на лишени от свобода бащи: Третата ос на добрите практики се съсредоточава върху обучението на лишените от свобода бащи за техните родителски роли. Родителството е непрекъснат процес на учене и предоставянето на образователни програми в рамките на центровете за задържане може да подготви бащите с основни родителски умения. Такива програми могат да се съсредоточат върху ефективната комуникация, поставянето на граници и поддържането на здрави взаимоотношения родител-дете.

Значими международни примери

Въпреки че подходът на всяка страна към подкрепата на лишените от свобода бащи може да се различава, има значими международни примери за добри практики. Някои държави са въвели програми, които включват дейности баща-дете в рамките на центровете за задържане, което позволява на бащите да се привържат с децата си по положителен начин. Други са организирали семинари за родители, където бащите могат да научат и споделят опит относно бащинството.

В някои случаи са използвани иновативни технологични решения, позволяващи виртуални посещения и комуникация между лишените от свобода бащи и техните семейства. Този подход насърчава усещането за свързаност въпреки физическото разстояние, а консултантските услуги могат да се предоставят чрез виртуални платформи.

Черпейки вдъхновение от международните добри практики и адаптирайки подходи към нуждите на отделните центрове за задържане, можем да работим за създаване на среда, която подкрепя трансформиращата сила на родителството. Чрез колективни усилия и иновативни практики можем да помогнем на бащите зад решетките да играят активна и положителна роля в живота на децата си.

Образователно ръководство за бащинство от разстояние

„Образователното ръководство за бащи – затворници“ е предназначен да предостави подкрепа и насоки за лишените от свобода бащи, докато се ориентират в ролите си зад решетките.

Целта на образователното ръководство е да помогне на бащите, които излежават присъди, да поддържат значими връзки с децата и семейството си. Написано от психолози и семейни терапевти, наръчникът има за цел да овластят лишените от свобода бащи чрез групови сесии за родители. Състои се от текстове, изображения и дейности за груповите сесии, всички насочени към насърчаване на активно и приятно участие.

Навигация в дванадесетте срещи

Груповите сесии за родители се състоят от дванадесет срещи, всяка от които се фокусира върху различни аспекти на бащинството от разстояние. Сесиите обхващат теми като идентичност и самоопределение, родителска роля, комуникация и емоции, ненасилствена комуникация, изграждане на престиж във връзката, поставяне на граници, управление на загуба и дистанция и др.Чрез упражнения и разказване на истории, участниците в тези срещи споделят своя опит, емоции и идеи, насърчавайки среда на доверие и взаимно учене. Наръчникът насърчава бащите да бъдат отворени в изразяването на мислите и чувствата си, допринасяйки за подкрепяща атмосфера за личностно израстване и трансформация.


Политически семинар в Брюксел

В началото на ноември в Брюксел ще се проведе семинар , който ще събере представители на различни организации, занимаващи се с образованието на възрастни и човешките права. По време на срещата участниците ще се запознаят с методологията и резултатите от проекта NESTOR и ще обсъдят политически препоръки, които да бъдат включени във финалния доклад за ключови мерки за практическо прилагане на резултатите от проекта.