Правен режим на дигиталната трансформация

Автор: Проф. д.н. Георги Георгиев Димитров

Издателство: Фондация “Право и Интернет”
ISBN: 978-619-7192-18-6

Цена: 30.00 лв.

Анотация

Електронна идентификация
Електронни документи
Електронни удостоверителни услуги

Настоящата книга е призвана да отговори на въпроса налице ли е най-важната предпоставка за преминаване на дигитална трансформация – адекватна действаща правна рамка, която да гарантира правата и интересите на субектите, общувайки в електронната среда. Ако такава е налице, кои са основните правни инструменти за дигитална трансформация и кои са правните гаранции при използване на информационните технологии вместо познатите установени механизми за регулирано общуване чрез физическо присъствие и в писмена форма.

Така на първо място е изследван режимът на електронната идентификация за отдалечено установяване на самоличността и идентичността на лицата. Без адекватен инструмент за законосъобразно идентифициране на субектите те няма да могат въобще да упражняват права в административните и процесуалните отношения, нито ще могат да функционират регулираните бизнеси, изискващи идентификация на лицата.

На второ място е анализиран електронният документ, като аналог на основния инструмент в писмения свят за сигурно регулирано възникване, промяна и погасяване на права и задължения – писмения документ. Изследвани са от правна гледна точка всички негови елементи, които създават правна сигурност, така че в отношенията, където се изискват писмени документи, същите последици да се постигнат изцяло от електронните.

На трето място са анализирани електронните удостоверителни услуги и свързаните с тях електронни подписи, електронни печати, електронни удостоверения за време, препоръчана електронна поща, електронна валидация, електронно съхранение и удостоверяване на автентичност на уебсайтове, нужни за дигиталната трансформация. Те всички създават правна сигурност при решаването на проблеми, които са решени в писмения свят с писмените документи.

Трудът представлява по своята същност наръчник за дигитална трансформация, защото предоставя на публичните органи и частните компании практически напътствия за законосъобразно трансформиране на бизнес процесите им от хартиени в електронни, включително по отношение на тяхното оптимизиране, опростяване и намаляване на разходите, свързани с хартиения документооборот.

Анализът и изводите, направени в тази работа, могат да се използват от всички практикуващи юристи – съдии, прокурори, следователи, разследващи полицаи, адвокати и юрисконсулти в процеса на правоприлагането, доколкото представя систематичен анализ на регулирането на обществените отношения, свързани с електронната идентификация и електронните удостоверителни услуги.