Свободата на словото е конституционно закрепено право на всеки гражданин, което стои най-високо в социалния дневен ред. Това право обаче не е абсолютно – то носи със себе си задължения и отговорности, тъй като право без задължения може да доведе до злоупотреби и сериозно изкривяване на общественото мнение.

С развитието на информационните и комуникационни технологии се откриха всевъзможни начини за общуване между хората. Този бум на технологиите доведе и до създаването на изкуствения интелект, а наред с това даде поле за размисъл върху темата. Но какво всъщност представлява изкуственият интелект? Най-общо това е способността на една машина да демонстрира действия, присъщи за хората, а именно да разсъждава, да учи, дори да твори. На пръв поглед това звучи нереалистично, но всъщност вече е част от ежедневието ни. Какъв е проблемът тогава? От една страна, различните мнения, които се зародиха по отношение на изкуствения интелект, а от друга – дезинформацията и масовото неразбиране. Това направи възможно и разпространението на крайни мнения и прогнози, които се появяват ежедневно в медиите и социалните мрежи, както и фалшиви новини. Като едно от най-често срещаните заглавия е именно: „Изкуственият интелект е опасен за човечеството и скоро ще ни завладее“. Ето защо е необходимо да се направи по-сериозен анализ на темата и наред с това да се сложи край на спекулациите и фалшивите новини.

В статията си , озаглавена "Надвисналата опасност от А.I. е тази, за която не говорим", колумнистът на "Ню Йорк Таймс" Езра Клайн отбелязва: "Ние сме така фокусирани върху въпроса какво технологията може да прави, че пропускаме по-важния въпрос: Как тя ще бъде използвана и кой ще решава това?".

За щастие, като всяка друга технология, дело на човек, изкуственият интелект също има човешки производител и собственик и би следвало да служи на неговите интереси - независимо дали собственикът е могъща компания, която има свои комерсиални интереси и цели, или правителство, което може да е в ръцете на диктатор, решен да държи в подчинение народа си, като го манипулира и парализира със страх, или пък има за цел да завладее целия свят.

Със сигурност обаче изкуственият интелект следва да се разглежда като достижение на технологичното човечество, а не като заплаха за нашето развитие или изчезването на редица професии. До този извод можем лесно да стигнем, когато зададем на ChatGPT за решаване казус, със сложна правна и фактическа обстановка, а той ни отговори, че не може да ни помогне и е най-добре да се консултираме с адвокат.