В рамките на последните няколко години все повече се засилва интересът на значителен брой хора към инвестирането в криптовалути. Така например, според Crypto Market Sizing Report 2021 and 2022 Forecast, доклад на една от най-големите борси за търговия с криптовалути в света, само през 2021 година хората, които притежават криптовалути, са нараснали от 106 милиона през януари до 295 милиона през декември 2021 година. Това огромно нарастване до голяма степен се дължи на представата на обикновените потребители и на начинаещи инвеститори, че могат да умножат многократно активите си, закупувайки високо волатилни криптовалути с ниска първоначална стойност, прогнозирайки, че последната ще се увеличи рязко впоследствие. В допълнение, представите на тези потребители често се подхранват и от агресивните маркетингови кампании, които някои борси за търговия с криптовалута използват, за да привличат нови клиенти, обещавайки висока възвръщаемост. Същевременно, в част от тези маркетингови кампании донякъде удобно не се споменава високият риск, който инвестирането в криптовалути неминуемо носи със себе си.

За съжаление, на практика се оказва, че една сериозна част закупуващите криптовалути не са достатъчно запознати с потенциалните рискове, които произтичат от инвестирането в тях. Тъкмо поради тази причина, през 2022 година три европейски регулаторни органа, сред които Европейският банков орган (ЕБО) и Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦП), издадоха съвместно предупреждение, с което напомнят на потребителите, че при инвестирането в криптовалути съществува висок риск от загуба на техните активи. Предупреждението съдържа информация относно основните рискове при инвестиране в криптовалути, като например подвеждащата информация, изразяваща се в „агресивно рекламиране на продукти и услуги, както и в представяне на неясна, непълна, неточна или дори целенасочено подвеждащата информация.

Друг реален риск, който съществува за притежателите на криптовалути, се корени във факта, че инвестираните от тях средства не са обезпечени във връзка с възможни случаи на загуба на активите им вследствие на причини, за които съответната борса, която е попечител на техните портфейли, отговаря. Най-яркият пример за такава скорошна загуба на активи на потребители е крахът на борсата FTX, доскоро трета по големина платформа за търговия с криптовалути, която наскоро официално подаде документи за несъстоятелност. Обявяването на фалита на платформата остави близо един милион кредитори, почти всички от които потребители, да проклинат деня, в който са решили да инвестират в нея. Нещо повече, съществува информация, че собствениците на борсата са използвали потребителски депозити в размер на над 10 милиарда лева за нейното стабилизиране, като над 1 милиард от тях са изчезнали.

Естествено, както много от широко промотираните „възможности“, които обещават лесна печалба, криптовалутите също са много популярни сред младите хора. Така, според изследване на Pew Research Center, 43% от американските мъже на възраст между 18 и 29 години споделят, че поне вежднъж са търгували, използвали или инвестирали в криптовалута. Същевременно, рисковете за младите хора, които влагат средствата си в криптовалути не просто не намаляват, а дори се увеличават, като си заслужава да се отбележи, че най-известната криптовалута „биткойн“ претърпя значителен спад през последната година (от близо 88 хиляди лева за 1 биткойн през декември 2021 г. до търгувана за малко над 30 хиляди лева в началото на декември 2022 година). На фона на тази изключителна волатилност, в края на ноември 2022 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува статия, наречена „Последната битка на биткойна“, в която предупреждава, че криптовалутата няма бъдеще, тъй като стойността ѝ се основава единствено на спекула.

В допълнение, както вече бе посочено, следва да се има предвид, че към настоящия момент не съществува задължение за борсите, предлагащи криптовалути, да обезпечават имуществото на своите потребители до определен размер или да притежават определен наличен капитал или застраховка. Задължение за спазване на такива пруденциални изисквания се предвижда в приетия през октомври 2022 година от Комисията за икономически и парични въпроси към Европейския парламент финален текст на Регламент относно пазарите на криптоактиви и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1937 (наричан Регламент „MiCA“). Въпреки това, повечето от неговите разпоредбите ще влязат в сила едва през началото на 2024 година. Последният предвижда множество различни задължения, на които ще трябва да отговарят не само борсите за търговия с криптоактиви, но и всички други „доставчици на услуги за криптоактиви“, включително лицата, предоставящи единствено обмен на криптоактиви срещу други криптоактиви, лица, предоставящи консултации, свързани с криптоактиви, и други.

В заключение, макар и често заливащият ни информационен поток да ни насърчава да инвестираме във високорискови виртуални активи, каквито са криптовалутите, то към настоящия момент спокойно може да се каже, че пропускането на тази възможност може да се окаже от полза за нашите финанси. Това правило важи с особена сила в случаите при които не сме добре информирани относно потенциалните рискове и опасности, които „дебнат“ зад всеки ъгъл във виртуалния свят на децентрализираните финанси.